fbpx

Muuseumikogu

Köstriaseme talu rehielamu

Eesti Vabaõhumuuseumi kogudes on 1. jaanuari 2020 seisuga 76 172 museaali - nii nimetatakse muuseumis arvel olevat ühikut -, sh 76 eksponaathoonet (vt nimekiri). Lisaks on muuseumil abikogu, kuhu kuuluvad näiteks koopiad esemetest ja fotodest. Muuseumi eksponaathoonetes ja ajutistel näitustel võis eelmisel aastal näha 1808 põhikogu ja 119 abikogu eset.

Hoonetest dokumentideni

Vabaõhumuuseumile kuulub Eesti kogukamate museaalide kollektsioon - rahvaarhitektuuri kogu. Muuseumisse on toodud ja siin taas püstitatud 78 vana külaehitist. 2015. aastal avasime Setu talu ja Peipsivene vanausuliste maja, 2020. aastal 21. sajandi puitmaja.
Esemekogus leidub näiteks 300-aastane riidekirst, talumööblit, valgusteid, tekstiile, puunõusid, tööriistu, aga ka nõukogude perioodist pärit raudvoodi, suhkrupakk, seebikarp, sportkingad 1970. aastast ja sinimustvalge kartulikorv 2000. aastast.

Fotokogu ehib Johannes Parikase album ülesvõtetega 20. sajandi alguse maaelust, fotosid-negatiive on kokku 52 296.
Väikesest kunstikogust leiab töid külaelu armastavatelt kunstnikelt (K. Burman, M. Bormeister, A. Pulst, R. Sagrits, H. Eelma jt). Arhitektuuriuurijaid rõõmustavad muuseumi ühe rajaja, arhitekt Karl Tihase akvarellid, mis on tehtud muuseumile hooneid otsides ning rahvaarhitektuuri raamatut kirjutades.
Etnograafilises arhiivis ja teaduslikes artiklites on muuseumi teadurite 55 aasta jooksul välitöödel kogutud andmed ehitistest ja eluolust. Dokumentaalarhiivis säilitame vanu dokumente, nii armastus- kui murekirju, pisitrükiseid; fondiraamatukogus õpikuid, raamatuid, ajalehti.

Kõiki meie varandusi aitavad säilitada, konserveerivad ning vajadusel restaureerivad muuseumi restauraatorid. Puidule, metallile, tekstiilile, nahale, klaasile-portselanile, trükistele - igale museaalile leidub oma asjatundja, kes aitab pikendada tema eluiga ja hoida teda järeltulevate põlvede jaoks.
Eesti Vabaõhumuuseumi kogudega saab tutvuda MuISis, kogumispõhimõtetega siin

Lisainfo saamiseks ja digikujutiste tellimiseks palume ühendust võtta Rasmus Kasega rasmus.kask@evm.ee või 502 4265.