Eesti Vabaõhumuuseumi kogudes on üle 77 000 museaali - nii nimetatakse muuseumis arvel olevat ühikut. Lisaks on muuseumil abikogu, kuhu kuuluvad näiteks koopiad esemetest ja fotodest.
Hoonetest dokumentideni
Vabaõhumuuseumile kuulub Eesti kogukamate museaalide kollektsioon - rahvaarhitektuuri kogu, mis hõlmab 83 hoonet 18. sajandist tänapäevani, arhailisest külakabelist ja tuulikutest kolhoosiaegse korterelamu ja 21. sajandi moodsa puitmajani.
Esemekogus leidub näiteks 300-aastane riidekirst, talumööblit, valgusteid, tekstiile, puunõusid, tööriistu, aga ka nõukogude perioodist pärit raudvoodi, suhkrupakk, seebikarp, sportkingad 1970. aastast ja sinimustvalge kartulikorv 2000. aastast.
Fotokogu ehib Johannes Parikase album ülesvõtetega 20. sajandi alguse maaelust, fotosid-negatiive on kokku 52 296.
Väikesest kunstikogust leiab töid külaelu armastavatelt kunstnikelt (K. Burman, M. Bormeister, A. Pulst, R. Sagrits, H. Eelma jt). Arhitektuuriuurijaid rõõmustavad muuseumi ühe rajaja, arhitekt Karl Tihase akvarellid, mis on tehtud muuseumile hooneid otsides ning rahvaarhitektuuri raamatut kirjutades.
Etnograafilises arhiivis ja teaduslikes artiklites on muuseumi teadurite 55 aasta jooksul välitöödel kogutud andmed ehitistest ja eluolust. Dokumentaalarhiivis säilitame vanu dokumente, nii armastus- kui murekirju, pisitrükiseid; fondiraamatukogus õpikuid, raamatuid, ajalehti.
Kõiki meie varandusi aitavad säilitada, konserveerivad ning vajadusel restaureerivad muuseumi restauraatorid. Puidule, metallile, tekstiilile, nahale, klaasile-portselanile, trükistele - igale museaalile leidub oma asjatundja, kes aitab pikendada tema eluiga ja hoida teda järeltulevate põlvede jaoks.
Eesti Vabaõhumuuseumi kogudega saab tutvuda MuISis, kogumispõhimõtetega siin.
Lisainfo saamiseks ja digikujutiste tellimiseks palume ühendust võtta peavarahoidja Sille Siidirätsepaga aadressil sille.siidiratsep@evm.ee või telefonil 5305 0637.