fbpx

Kust leida infot oma maja ajaloo kohta?

Oma talu ajaloo uurimine on põnev ja tore ettevõtmine, mis nõuab rohkelt aega ja kannatlikkust. Mitmed talu ajalooga seotud materjalid on digiteeritud ja andmebaasidesse kantud, seega on palju võimalik teada saada kodus arvuti tagant lahkumata. Ajaloolisi materjale sisaldavad andmebaasid lähtuvad aga paljuski omaaegsest haldusjaotusest ja samuti on ajas muutunud ka külade ja talude nimekujud. Seega, kui esimesed otsi-tulemused kohe sobivaid vastuseid ei anna, siis ei tasu alla anda, vaid tuleb julgelt katsetada erinevate päringute ja otsi-sõnadega.

Eeltöö

Selgita välja, millise kihelkonna ja mõisa alla talu 19. sajandil kuulus. Abiks on Maa-ameti ajalooliste kaartide rakendus.

Fotod

Vanu fotosid leiab Rahvusarhiivi fotode andmebaasist Fotis, ajalooliste fotode keskkonnast www.ajapaik.ee või Muuseumite veebiväravast MuIS. Otsisõnana kasuta lisaks talunimele ka oma küla või kihelkonna nime.

Kaardid ja taluplaanid

Täpsemad juhised kaartide andmebaasi kasutamiseks leiab siit.

Vanad kaardid leiad Rahvusarhiivi kaartide andmebaasist.
- Vanemaid kui 1917. aasta kaarte tasub otsida mõisa järgi.
- Talukaardid aastatest 1917 - 1950 on seotud vastava vallaga. Kui te täpset mõisa nime ei tea, siis võib kasutada ka kaardiotsingut, märkides kaardil sobiva piirkonna. Võite otsingut kitsendada, märkides teemaks “taluplaan”.

Dokumendid

Kõik olulisemad talu ajalugu puudutavad dokumendid on koondunud Rahvusarhiivi. Täpsemaid suunised arhiivitööks leiab Rahvusarhiivi virtuaalsest uurimissaalist VAU.

- Adramaarevisjonid ja vakuraamatud annavad ülevaate talu suurusest, seal elanud inimestest ja loomadest ning sellest, palju tuli talu pealt maksu tasuda. Varasemad adramaarevisjonid on ka raamatu kujul huvilistele kättesaadavad. Nendega saab tutvuda Rahvusarhiivi uurimissaalides.
- Talus elanud inimeste kohta annavad parima ülevaate hingeloendid, kirikute personaalraamatud ja vallaelanike nimekirjad. Need on suuremas jaos digiteeritud ja kättesaadavad Rahvusarhiivi digiteeritud allikate keskkonnas Saaga.
- Samuti leidub Rahvusarhiivis talude rendi- ja ostu-müügilepinguid. Pärnumaa talude kohta on koostatud ka päriseks ostetud talude andmebaas.