fbpx

Vana maamaja päev

Vana maamaja päev

20.11.2021 | 11:00 15:30
Eesti Vabaõhumuuseumi Kolu kõrts

Meil on hea meel üle hulga aja taas vanade majade omanike ja sõpradega Eesti Vabaõhumuuseumi Kolu kõrtsis Vana maamaja päeval kokku saada, ettekandeid kuulata ja mõtteid vahetada. Tutvustame ka Heiki Pärdi raamatut 1850–1950 aastate taluarhitektuurist ja ajakirja Pööning erinumbrit Värkstuba.

Osalemine Kolu kõrtsis
Registreeru eelnevalt siin.
Pileti hinnaga 5 eurot saab osta enne ürituse algust muuseumi kassast.
Hinna sees on lõunasupp.
Kassas tuleb näidata COVID-tõendit. Lisainfot saab muuseumi kodulehelt.

Ülekanne
Ülekande vaatamine on kõigile tasuta.
Registreeruma ei pea.
Ülekannet saab vaadata siin.

Ajakava
11:00 Heiki Pärdi raamatu „Eesti talu. Uuem taluarhitektuur 1850–1950“ esitlus – Heiki Pärdi ja Maret Tamjärv
11:30 Pesuruumi planeerimisest teostuseni – Tarmo Põkka
Kuidas alustada pesuruumi planeerimist? Mis jääb seina taha, põranda alla ning peaks olema lae peal? Räägime detailidest, mis on olulised hea tulemuse saavutamiseks. Igasse hoonesse on võimalik rajada niisked ruumid ilma põhikonstruktsioone kahjustamata.
12:45 Kruusamäe talu teekond. Kredexi toel energiatõhususe suunas – Piret Väinsalu
Kruusamäe talu noore pere lugu toetuse taotlemisest ja selle rakendamisest. Kredexi kaudu sai 2020. aastal taotleda väikeelamute rekonstrueerimisetoetust, mille eesmärkideks oli väikeelamute energiatõhususe ja parema sisekliima saavutamine; väikeelamute energiakulude vähendamine ja taastuvenergia kasutuselevõtu soodustamine.
13:15 Lõuna
13:45 Ajakirja Pööning erinumbri „Värkstuba“ tutvustus – Karola Mursu, Heli Nurger
14:00 Vaba ruum pööningul – Üllar Alev
Arutleme pööningukorrusele eluruumide ehitamise võimalustest, väljakutsetest ja riskidest. Alustame küsimusest kas ehitada, jätkame küsimusega kuidas ja vaatame mõne näite ka.
15:00 Koguva Laasu talu kaheksa katust – Kadri Tüür
Taluarhitektuuri säilitamise toetuse saamiseks peab taluelamu olema ajaloolisse talukompleksi kuulunud eluhoone ehk üksikelamu, mis on ehitatud enne 1940. aastat. Hoone ei pea olema muinsuskaitse all, aga loomulikult võib. Nii on ka Laasu talu rehielamu Koguva külas Muhumaal kultuurimälestisena arvel 1999. aastast. Uue rookatuse panemiseks sai pererahvas toetust 2020. aastal, kõigi rõõmude ja valudega sai hoone ka kenasti eelmisel suvel katuse alla.
15:30 Orienteeruv lõpp

Heiki Pärdi raamatut „Eesti talu. Uuem taluarhitektuur 1850 – 1950“ saab kohapeal kõrtsis osta sularaha eest ja muuseumi kassas pangakaardiga, raamatu hind on 25 eurot.
Sularaha eest saab osta ajakirja Pööning erinumbrit Värkstuba.
Avatud on nõustamislaud majaomanikele.

Laasu talu rehemaja. Foto: Kalmer Saar